Były burmistrz z Fukushimy odwiedzi europejskie kraje

Były burmistrz miasta Futaba w Fukushimie - Katsutaka Idogawa odwiedzi osiem europejskich krajów, gdzie będzie opowiadał o bieżącej sytuacji w prefekturze, swoich doświadczeniach jak i pozna problemy lokalnych społeczności dotyczące energetyki jądrowej. Od 12 do 25 maja były burmistrz będzie uczestniczył w spotkaniach i konferencjach we Francji, Szwecji, Finlandii, Danii, Estonii, Łotwie i Szwajcarii.

Idogawa nie czekając na decyzję władz centralnych po opóźnionej pierwszej ewakuacji w ramach prefektury, zdecydował o ewakuacji mieszkańców do sąsiedniej prefektury Saitama wychodząc z założenia, że ludzie powinni znaleźć się jak najdalej od radioaktywnych emisji z elektrowni. Przez pozostały czas sprawowania urzędu pozostawał w konflikcie z władzami centralnymi i radą miejską, które stały na stanowisku, że mieszkańcy powinni jak najszybciej wrócić do Fukushimy. Wobec nieprzychylnej postawy rady miejskiej w końcu ustąpił ze stanowiska.

Podczas objazdu po Europie były burmistrz spotka się między innymi z grupą obywateli mieszkających blisko elektrowni atomowej Penly w La Havre we Francji, gdzie w kwietniu 2012 r. doszło do radioaktywnego wycieku. W Szwecji weźmie udział w konferencji antyatomowej, a w Finlandii będzie rozmawiał z lokalnymi mieszkańcami Pyhäjoki, gdzie wbrew protestom ma zostać wybudowana elektrownia atomowa. Swoją podróż zakończy w Genewie w Szwajcarii, gdzie wygłosi prezentacje na forum Rady Praw Człowieka ONZ.

Więcej informacji: Meri Joyce, Peace Boat International Coordinator

Email: meri@peaceboat.gr.jp

Katsutaka Idogawa, former Mayor of Futaba Town, the site of the Fukushima Dai-ichi Nuclear Power Plant, will travel to France, Sweden, Finland, Denmark, Estonia, Latvia, and Switzerland.  He will be reaching out to municipal leaders and citizen groups about the ongoing situation in Fukushima.
http://tenthousandthingsfromkyoto.blogspot.com/2013/05/former-mayor-of-futaba-town-in.html?spref=fb