W elektrowni Fukushima I zaniedbywano rejestrację dawek promieniowania przyjętych przez pracowników

Japońskie ministerstwo zdrowia ujawniło, że w elektrowni Fukushima Daiichi od dnia awarii TEPCO niepoprawnie dokonywało pomiarów dawek promieniowania przyjętych przez pracowników. W wyniku zaniedbań operatora co najmniej u 479 osób przyjęte dawki promieniowania wewnętrznego zostały zaniżone.

Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej oświadczyło, że TEPCO nie postępowało zgodnie z rządowymi instrukcjami, by upewnić się, że podwykonawcy poprawnie obliczają przyjęte przez pracowników dawki oraz że używało niewłaściwych metod do oceny przyjętej dawki wewnętrznej.


W marcu okazało się, że w stosunku do 63 pracowników niedoszacowano zewnętrzne dawki promieniowania o kilka milisiwertów.

Choć zgodnie z prawem limit przyjętej dawki wynosi 100 milisiwertów w ciągu 5 lat, dwóch pracowników nadal pracowało w obiekcie po przekroczeniu tej dawki.

Niepoprawne szacunki mogą dotyczyć tysięcy osób. Tylko do końca 2011 roku przez elektrownię przewinęło się około 20 tysięcy ludzi.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w japońskim przemyśle jądrowym pracownicy powinni zostać przebadani pod kątem przyjętej dawki po wystąpieniu pierwszych symptomów ekspozycji wewnętrznej. Jednak w Fukushima Daiichi nie przeprowadzano takich badań przez wiele miesięcy z powodu niedoboru sprzętu.

Inna nieprawidłowość polegała na tym, że zakładano, że wchłonięcie substancji radioaktywnych nastąpiło w środku okresu pracy, podczas gdy zgodnie z przyjętymi standardami powinno się założyć, że miało to miejsce na początku.

Ówczesna agencja kontroli jądrowej już w lipcu 2011 roku zwracała TEPCO uwagę na możliwe nieprawidłowości, jednak operator zbagatelizował te ostrzeżenia.

Nieprawidłowości zostały ujawnione dzięki aktywności ONZ, która zwróciła się do Japonii o zapis przyjętych dawek. Dopiero interwencja organizacji skłoniła ministerstwo do zaangażowania - pisze japoński dziennik "Asahi Shimbun".

Kwestia wadliwej rejestracji dawek jest kolejnym skandalem związanym z warunkami pracy w elektrowni. W zeszłym roku media ujawniły, w jaki sposób następowało fałszowanie przyjętych przez pracowników dawek za pomocą manipulacji urządzeniami pomiarowymi.

Elektrownia nieustannie zmaga się z brakami kadrowymi.

Records underestimate radiation exposure in Fukushima workers