SKAŻENIE PACYFIKU W WYNIKU KATASTROFY W FUKUSHIMIE

 Study: N. America’s West Coast to be most contaminated by Fukushima cesium of all regions in Pacific in 10 years — “An order-of-magnitude higher” than waters off Japan (MAPS).

"After 10 years the concentrations become nearly homogeneous over the whole Pacific, with higher values in the east, extending along the North American coast with a maximum (~1 × 10−4) off Baja California"


Grupa badaczy zbadała jak promieniotwórcze substancje ze zniszczonej elektrowni Fukushima Daiichi będą rozprzestrzeniały się po Pacyfiku. Swoją analizę opublikowali na łamach portalu IOP SCIENCE.

Radioaktywne skażenie nie respektuje granic państwowych. Promieniotwórcze izotopy ze zniszczonej elektrowni Fukushima Daiichi, które dostały się do morza, rozprzestrzeniają się po całym Pacyfiku np. Cez-137. Według badań radioaktywne cząstki przez dziesiątki lat będą przemieszczać się po całym oceanie. Po 10 latach poziom skażenia w akwenie w miarę się wyrówna, a będzie nawet wyższy na amerykańskim a nie na japońskim wybrzeżu.