OBÓZ ANTYATOMOWY LUBIATOWO 2012 - VIDEO

W dniach 23 - 29 lipca 2012 r. w Lubiatowie odbył się Obóz Antyatomowy, którego celem była edukacja i wymiana informacji. Lokalizacja obozu została wybrana nieprzypadkowo. Lubiatowo jest jednym z 3 miejsc w Polsce wytypowanych na budowę elektrowni jądrowej. 

2012年7月23日から28日にかけてポーランド北部のルビアトヴォ(Lubiatowo)の町で「国際反原発キャンプ Lubiatowo 2012」 が開かれました。ルビアトヴォはポーランド北部地域のバルト海に面したミェルノ郡(Mielno)内の町です。 ミェルノ郡、ホチェヴォ郡(Choczewo)、クロコヴァ郡(Krokowa)の三つの郡はポーランド政府が建設計画を進めている初の原子力発電所の立地候補地です。ポーランド政府はあと一年かけて2013年半ばに最終候補地一つを決定するとしています。ルビアトヴォはまさにその建設計画が立てられている町です。

Głównym celem obozu była edukacja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Odbywały się prezentacje i warsztaty poświęcone energetyce jądrowej, energetyce odnawialnej oraz dyskusje organizowane przez instytucje zajmujące się tematyką energetyczną i ekologiczną. 

キャンプの目的の一つは参加者相互の教育・学習で、原子力、自然エネルギー、環境政策等についての様々なレクチャー、ワークショップとディスカッションが開かれていました。

Obóz miał charakter międzynarodowy. Uczestniczyli w nim ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk. Obecni byli mieszkańcy Lubiatowa, którzy w zdecydowanej większości sprzeciwiają się budowie elektrowni na terenie swojej gminy, aktywiści ekologiczni, a także osoby prywatne pragnące pogłębić swoją wiedzę.

Na obóz przyjechali uczestnicy z wielu krajów - zarówno tych, w których funkcjonują elektrownie atomowe, jak i tych, gdzie zrezygnowano z energetyki jądrowej i tych gdzie tego typu inwestycje są planowane (m.in. Niemiec, Turcji, Białorusi, Bułgarii, Nowej Zelandii i Japonii).

国際キャンプと銘打っていた通り、外国からも多くの参加者が集っていました(ドイツ、トルコ、ベラルーシ、ブルガリア、ニュージーランド、ウクライナ、日本)。原子力発電所を利用している国、諦めた国、これから建設しようとする国と様々でした。参加者の年齢層も性別や興味・関心も様々でした。ルビアトヴォ現地の住民も(大多数は原発計画に反対)、環境団体の活動家も、団体とは関係ない個人参加の人もいました。

Poniższy film przedstawia fragment dyskusji po zajęciach szkoły letniej HBS Instytutu Energetyki Odnawialnej. Wziął w niej udział m.in. wójt gminy Choczewo - Wiesław Gębka, który jest zwolennikiem budowy elektrowni w Lubiatowie.

Fragment of discussion after the HBS Summer School - "Renevable energy resources in your backyard" - presentation of solar technologies.

以下は、ハインリヒ・ベル財団ワルシャワ支部の再生可能エネルギーについての学習会の後の、ホチェヴォ郡地元住民も交えた議論の動画の一部です。そこにはホチェヴォ郡の首長も参加していました。実は原発誘致に積極的な方だそうで、フランスの Areva 社から招待されて原発見学にも行ったり(もちろん全て Areva 社持ち)、原発は観光資源にもなるなんて吹き込まれたりして、かなり原発誘致に傾いていると言われています。反対派住民とポーランド中から集まっ­た反原発グループが彼を取り囲んでいますが、あくまで議論は冷静に続けられ、地元住民の合意なしに勝手な決定は下さない、と今後の進め方について約束して首長は帰っていきました。それがどれほど本気かどうかはわかりませんが、推進派の首長がこんな反原発キャンプに顔を出して、こんなラフな討論に参加していたこと自体に、 めまいがするくらいかなりのショックを受けました。日本ではありうるでしょうか? 


Każdy dzień obozu kończył się częścią artystyczną. W jeden z wieczorów uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie napisane i wykonane przez teatr dziecięcy:

子供連れのキャンプ参加者も多く、その子供たちがキャンプ期間中に自分たちで創作したお芝居を最終日の最後に披露してくれました。


Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z obozu z opisami:
キャンプ参加中に撮影した写真のアルバムを以下のリンクからご覧になれます。
https://picasaweb.google.com/101929460299144882119/20120726ObozAntyAtomowy?authuser=0&feat=directlink
https://picasaweb.google.com/101929460299144882119/20120727ObozAntyAtomowy?authuser=0&feat=directlink
https://picasaweb.google.com/101929460299144882119/20120728ObozAntyAtomowy?authuser=0&feat=directlink