ZMUTOWANE MOTYLE Z FUKUSHIMY ZAPOWIEDZIĄ MUTACJI U LUDZI

Naukowcy obawiają się, że zmutowane motyle z Fukushimy są zapowiedzią mutacji genetycznych u ludzi - donosi niemiecka telewizja Deutsche Welle. Stacja przytacza wypowiedzi ekspertów od wpływu promieniowania na zdrowie człowieka.

Winfrid Eisenberg - ekspert od radiacji, członek międzynarodowej organizacji Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej: "Odkrycie zmutowanych motyli przez japońskich naukowców nie zaskakuje mnie. Podobne odkrycia miały miejsce po Czarnobylu". Nawet teraz badacze ustalili, że myszy polne z okolic Czarnobyla 100 razy częściej niż w normalnych warunkach dotknięte są mutacjami genetycznymi, choć to już 52 pokolenie po katastrofie.

Grafika: Dcirovic, CC-BY-SA-3.0


Eisenberg krytykuje ustalenia Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR), z których wynika, że katastrofa jądrowa w Fukushimie nie spowoduje znacznego wzrostu przypadków nowotworów tarczycy i białaczki w Japonii. Mówi, że przypadek motyli mówi sam za siebie.
 
Według raportu Stowarzyszenia ds. Ochrony przed Promieniowaniem co najmniej 18000, a w najgorszym wypadku nawet 122000 ludzi w całej Europie cierpi z powodu defektów genetycznych wywołanych przez katastrofę w Czarnobylu. Po awarii odnotowano znaczny wzrost liczby urodzeń dzieci z zespołem Downa.

Winfrid Eisenberg, radiation expert and member of International Physicians for the Prevention of Nuclear War: The findings of the Japanese scientists don't surprise me. There were similar findings in studies conducted after Chernobyl," he explained (...)