PIERWSZY PRZYPADEK RAKA U PRACOWNIKA FUKUSHIMA DAIICHI

 Do ministerstwa zdrowia Japonii zgłosił się już po odszkodowanie pracownik elektrowni Fukushima Daiichi, który przeszedł zabieg związany z nowotworem. Prawdopodobnie choroba dotknęła go za sprawą wewnętrznego promieniowania tzn. wywołały ją izotopy promieniotwórcze, które dostały się do wnętrza ciała. Jego wewnętrzna dawka przed wypadkiem wynosiła 800 cpm, ale po wypadku skoczyła do 90,000 cpm. 

Pracownicy skarżą się, że dostają zadania narażające ich na wysokie dawki promieniowania, takie jak stosunkowo bliski kontakt z prętami z paliwem jądrowym.


In September, Ministry of Health, Labour and Welfare admitted a Fukushima worker applied for workmen’s compensation insurance. It is for gastric cancer, esophageal cancer or colon cancer.

「ひょっとして、今回労災申請した人物は知人かもしれません。2カ月ほど前、がんで神奈川県内の病院で手術した同僚がいて、彼は『内部被曝の影響かもしれ ない』と話していたからです。“カウント・パー・ミニッツ”という内部被曝量を測る単位があり、事故前は800が上限とされていました。それが事故直後、 112倍の9万カウントなんて値が出ていた。これは使用済み燃料棒を特殊ケースに搬入する時の値に近い。こんな作業をやらせた揚げ句に、がんが発病したの です。ハッキリとした因果関係は分からないにせよ、“明日は我が身”と思っている作業員は少なくありません」