RODZICE DZIECI Z FUKUSHIMY ZŁOŻYLI POZEW O EWAKUACJĘ SZKÓŁ Z REJONÓW SKAŻENIA

Mieszkańcy miasta Koriyama w Japonii wytoczyli proces władzom. Władze akceptują sytuację, w której dzieci uczą się w szkołach, gdzie poziom radiacji jest wysoki na skutek katastrofy w Fukushimie. Mimo formalnego protestu rodziców władze nie zarządziły ewakuacji. Nie wszystkich stać na to, by ewakuować swoją rodzinę na własną rękę. Obecnie pozew rodziców znajduje się w regionalnym sądzie najwyższym. 
Trzydziestego października 2012 r. w siedzibie ONZ w Genewie naukowcy i rodzice odpowiadali na pytania mediów w związku ze swoimi działaniami i z sytuacją ludności po katastrofie jądrowej w Japonii. Ich inicjatywę wsparł między innymi Noam Chomsky.
Poniżej publikujemy tłumaczenie informacji prasowej:
 
Fukushimski Pozew o Zbiorową Ewakuację  
na rzecz prawa do edukacji w bezpiecznym miejscu

Zacznij działać i pomóż dzieciom z Fukushimy, których życie jest teraz w niebezpieczeństwie! World Citizens' Tribunal
„Fakt, że mogę udzielić osobistego poparcia dla Pozwu w sprawie Ewakuacji Dzieci z Fukushimy jest dla mnie wyróżnieniem. Nie ma lepszego wskaźnika moralnego zdrowia społeczeństwa niż to, jak traktuje ono swoich najbardziej bezbronnych i wrażliwych członków, a nie ma osób bardziej bezbronnych ani bardziej cennych niż dzieci, które są ofiarami bezwzględnych działań. Dla Japonii i dla nas wszystkich, jest to test, którego nie możemy nie zdać.” (Noam Chomsky, 12 stycznia 2012)

26 października 2012-11-02
SPOTKANIE INFORMACYJNE NGO (Japonia) w Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.
Dla Rady Praw Człowieka
Powszechny Przegląd Okresowy (Universal Periodic Review)

Spotkanie informacyjne NGO (Japonia)
30 października 2012: 14:00-16:00
Zorganizowane przez Japońskie Stowarzyszenie na rzecz Prawa do Wolności Słowa (Japanese Association for the Right to Freedom of Speech, JRFS) i Stowarzyszenie Fukushimskiego Pozwu o Zbiorową Ewakuację na rzecz Prawa do Edukacji w Bezpiecznym Miejscu (Association of Fukushima Collective Evacuation Trial for the Right to Education in a Safe Place, AFCET)
JRFS, pozarządowa organizacja posiadająca specjalny status konsultacyjny przy ECOSOC, i AFCET, zorganizowały spotkanie informacyjne w sprawie przestrzegania praw człowieka w Japonii. Sesja informacyjna odbędzie się przed spotkaniem grupy roboczej UPR zaplanowanym na 31 października, podczas którego omawiane będą kwestie dotyczące problemów związanych z prawami człowieka w Japonii. Wszyscy zainteresowani, media, obywatele oraz członkowie UPR, HRC są zaproszeni do udziału w spotkaniu.
Czas: 30 października 2012 (wtorek), 14:00-16:00
Miejsce: Sala XXII, Palais des Nations, Genewa
Program (dokładna kolejność wystąpień nie została jeszcze ustalona)

1. Katsutaka IDOGAWA (burmistrz miasta Futaba, „najbardziej dotkniętego opadami ratioaktywnymi z Fukushimy”. Mapę Futaby można znaleźć pod następującym linkiem: "Futaba mayor declares distrust of govt…"  )
Film dokumentalny "
Nuklearne Państwo: Historia uchodźców z Fukushimy"
2. Profesor Michel Fernex (Profesor Emeritus, Wydział Medycyny, Uniwersytet Bazylei) będzie mówił o efektach promieniowania radioaktywnego u dzieci. Patrz: "Fukushima: straciliśmy cenny czas".
      3. Toshio YANAGIHARA (czołowy prawnik reprezentujący Fukushimski Pozew o Zbiorową    Ewakuację, działający w imieniu czternaściorga dzieci w celu zorganizowania zbiorowej ewakuacji całej szkoły z silnie skażonego miasta Koriyama w Fukushimie. Szczegóły dotyczące pozwu można znaleźć tutaj: http://fukushima-evacuation-e.blogspot.jp/ )
4. Wiadomości wideo od:
a) Ken’ichi IDO (prawnik Fukushimskiego Pozwu o Zbiorową Ewakuację, były sędzia sądu okręgowego Kanazawa, który jako jedyny sędzia w Japonii nakazał przedsiębiorstwu produkującemu energię elektryczną – Hokuriku Electric Power Company – zamknięcie elektrowni atomowej Shika w 2006 r.)
b) Matek dwóch dzieci-powodów sprawy (ich nazwiska i twarze nie mogą zostać ujawnione z obawy o ich bezpieczeństwo, ale były tak odważne, że zdecydowały się na nagranie listu wideo)
5. Tsuneko KAKUCHI (sekretarz generalny Japońskiego Stowarzyszenia na rzecz Wolności Słowa, JRFS, organizacji pozarządowej posiadającej specjalny status konsultacyjny przy ECOSOC) opowie o wolności słowa i ratyfikacji systemu indywidualnego zgłaszania naruszeń w Japonii.
To bardzo rzadka okazja dla zagranicznych wysłanników, mediów i obywateli do wysłuchania tego, co działo się w Fukushimie, ponieważ japoński rząd, władze prefektury Fukushima, główne japońskie media i lobby jądrowe starały się przekazać światu informację, że „można bezpiecznie żyć w Fukushimie” a także dlatego, że mieszkańcy Fukushimy nie mogą swobodnie wyrażać swoich obaw dotyczących efektów, jakie promieniowanie wywiera u ich dzieci. Władze krajowe i lokalne nie zatwierdziły zbiorowej ewakuacji, więc dzieci nadal żyją w silnie skażonych obszarach, np. w pobliżu szkoły podstawowej w mieście Date, gdzie zanotowano 27μSv/h, czy w mieście Koriyama, w którym dzieci-powody mieszkają od 11 marca 2011 a gdzie zaobserwowano 1.3μSv/h.