EKIPY PRZEPROWADZAJĄCE DEKONTAMINACJĘ W FUKUSHIMIE WRZUCAŁY RADIOAKTYWNE ODPADY DO RZEK

Ekipy przeprowadzające prace dekontaminacyjne w Fukushimie pozbywały się radioaktywnych śmieci wrzucając je do rzek - donosi japoński dziennik "Asahi Shimbun". Gazeta przedstawiła także dowody w postaci zdjęć.

Prace dekontaminacyjne, polegające na zebraniu materiału organicznego (liście, gałęzie), a także zebranie wierzchniej warstwy gleby, mają na celu zmniejszenie ilości radioaktywnych substancji radioaktywnych w miejscach silnego skażenia. Ich zebranie ma powstrzymać rozprzestrzenianie się radioaktywnych izotopów w ekosystemie i zmniejszyć zagrożenie dla ludności. Odkrycie "Asahi Shimbun" wskazuje jednak na to, że służby realizujące te prace nie tylko nie wywiązały się z tego zadania, ale także zwiększyły ryzyko dla ludności zwiększając radioaktywne skażenie ujęć wody.Na zdjęciach gazety widać, że nadzorcy robót instruowali pozostałych pracowników, w jaki sposób mają wrzucać odpady do rzek. Po publikacji gubernator Fukushimy zwrócił się do ministerstwa środowiska o zbadanie sprawy.

Centralny rząd wydał 650 miliardów jenów na prace dekontaminacyjne. Zostały one rozdzielone pomiędzy różne firmy przypisane do konkretnych obszarów. Oczyszczana jest powierzchnia w odległości 20 m od zabudowań i dróg. Jednak reporterzy gazety wykryli, że w 13 lokalizacjach pracownicy łamali podstawowe przepisy w zakresie postępowania z odpadami.

Od dłuższego czasu prace dekontaminacyjne są poddawane krytyce. Eksperci zauważają, że jest to syzyfowa praca. Pojawiają się też głosy, że lepiej by było przeznaczyć środki finansowe na pomoc dla ewakuowanych mieszkańców Fukushimy.

Cleanup crews in Fukushima Prefecture have dumped soil and leaves contaminated with radioactive fallout into rivers. Water sprayed on contaminated buildings has been allowed to drain back into the environment. And supervisors have instructed workers to ignore rules on proper collection and disposal of the radioactive waste.


Construction company dumped decontamination soil to the river.「手抜き除染」横行 回収した土、川に投棄 - 朝日新聞デジタルhttp://t.co/RKehqunH