WŁADZE FUKUSHIMY ZAAPELOWAŁY DO INNYCH PREFEKTUR O NIEPRZYJMOWANIE EWAKUOWANYCH

Już w 2011 r. Prefektura Fukushima zwróciła się do innych prefektur, by zaprzestały przyjmowania ewakuowanych z Fukushimy. Prefektury oferowały im zakwaterowanie. Władze Fukushimy sprzeciwiły się w szczególności przyjmowaniu przez inne prefektury osób ewakuujących się z Fukushimy na własną rękę. Taką informację podał 2 grudnia 2011 r. dziennik Mainichi.


Po katastrofie jądrowej w Fukushimie władze zmieniły limit bezpiecznej dawki promieniowania z 1 mSv rocznie do 20 mSv pomimo protestów części mieszkańców i ekspertów z różnych krajów. Obecnie władze podejmują kroki, które mają na celu doprowadzenie do powrotu jak największej liczby mieszkańców do Fukushimy, choć miejsca te są silnie skażone, a wysokość promieniowania znacznie przekracza limit sprzed katastrofy. Ten spór był przyczyną podania się do dymisji burmistrza miasta Futaba -  Idogawy, który nie chciał dopuścić do powrotu ewakuowanych mieszkańców w miejsce skażenia.

Wielu ludzi chciałoby ewakuować się z Fukushimy lub też ewakuować chociaż swoje dzieci, które są bardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie radiacji, jednak nie mogą liczyć na pomoc władz, które utrzymują, że promieniowanie utrzymuje się na dopuszczalnym poziomie.

"Fukushima prefecture has requested to other prefectures not to accept voluntary evacuees from Fukushima. Here is the article at that time, on Dec. 2 last year in Mainichi Newspaper Evening issue. The media reported that Fukushima prefecture announced to the other prefectures to stop the system of establishing temporary housings for evacuees, especially for voluntary evacuees".