Liczba nowotworów w Sacramento w Kalifornii zmniejszyła się po zamknięciu reaktora jądrowego - wynika z badań


Liczba nowotworów w Hrabstwie Sacramento w Kalifornii zmniejszyła się po zamknięciu reaktora jądrowego Rancho Seco - wynika z amerykańskich badań. 

W ciągu pierwszych 20 lat od jego zamknięcia w hrabstwie odnotowano ponad 4300 przypadków raka mniej. To pierwsze tego typu badania w Stanach Zjednoczonych.

fot: J.smithCC-BY-SA-3.0

Dr. Janette Sherman epidemiolożka i dyrektorka Projektu Radiacja i Zdrowie Publiczne: "Wpływ reaktorów powinien być oceniany nie tylko pod kątem oddziaływania na zdrowie, ale także kosztów. Np. mniej przypadków raka o 4319 w hrabstwie podczas pierwszych 20 lat po zamknięciu Rancho Seco przekłada się na miliony zaoszczędzone na kosztach medycznych, redukcji spadku produktywności i dodatkowe oszczędności związane z wartością ludzkiego życia".

"Mając do czynienia z tak wielkimi liczbami - i biorąc pod uwagę, że problem pozyskiwania energii jest teraz kwestią wielkiej troski - po informacjach takich jak ta powinniśmy włożyć wysiłek w to, by lepiej zrozumieć potencjalną poprawę zdrowia populacji po wyłączeniu reaktorów".Cancer Cases Dropped After Nuke Plant Closed: Study

http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=168929