Rodzice z Fukushimy pozywają władze z powodu zaniechania ewakuacji dzieci z terenów radioaktywnego skażenia

Rodzice dzieci z miejscowości Koriyama w Fukushimie złożyli pozew przeciw władzom miasta z powodu zaniechania ewakuacji z miasta. Koriyama, licząca około 330,000 mieszkańców została skażona przez radioaktywne substancje po katastrofie jądrowej w Fukushimie. 

Zaraz po awarii w elektrowni jądrowej władze wyznaczyły nową dopuszczalną dawkę promieniowania podnosząc ją 20-krotnie z 1 mSv rocznie do 20 mSv. Rodzice domagają się ewakuacji w miejsce, gdzie promieniowanie będzie wynosiło do 1 mSv rocznie, a pożywienie i woda nie będą skażone. 

Koriyama w prefekturze Fukushima, autor: ja: 利用者:LincunGNU Free Documentation License
Po awarii w Czarnobylu ewakuowano wszystkich mieszkańców w promieniu 30 km, a po katastrofie w Fukushimie jedynie w promieniu 20 km, choć oba zdarzenia zostały zaklasyfikowane jako 7 - najgroźniejsze w skali zdarzeń jądrowych.

Pozew został złożony w czerwcu 2011 r., ale rodzice przegrali sprawę. Złożyli jednak apelację i teraz zajmuje się nią najwyższy sąd dla regionu Sendai. 

Władze stoją na stanowisku, podpierając się opiniami części ekspertów, że dopiero dawka 100 mSv stanowi zagrożenie. Do tej opinii przychylił się sąd pierwszej instancji. Jednak innego zdania jest wielu specjalistów na całym świecie, a przede wszystkim Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej (International Comission on Radiological Protection), według której każda dawka promieniowania wiąże się z ryzykiem.

Jeden z adwokatów rodzin uważa, że rząd zdaje się bardziej troszczyć o exodus ludności niż o ratowanie dzieci. "Nie rozumiem, jak potęga ekonomiczna taka jak Japonia może zaniechać ewakuacji dzieci - czegoś, co nawet faszystowski rząd zrobił podczas II wojny światowej. To łamanie praw dzieci" - skomentował adwokat wspominając ewakuacje dzieci w czasie nalotów bombowych w latach 40-tych.

Wyrok w tej sprawie będzie precedensem dla wszystkich dzieci mieszkających na terenach radioaktywnego skażenia.

Rodziców wspierają znane osoby: światowej sławy kompozytor Ryuichi Sakamoto, rysownik mang Tetsuya Chiba i Noam Chomsky - znany na świecie filozof. Pomimo tego pozew nie spotkał się z zainteresowaniem mainstreamowych mediów.


Fukushima kids sue for evacuation: http://awsadmin.japantimes.co.jp/news/2013/04/18/national/fukushima-kids-sue-for-evacuation/#.UXJGBrWSI19