Lekarka z Fukushimy: Przyczyny chorób dzieci są przypisywane "radiofobii" matek

Lekarka medycyny psychosomatycznej, która brała udział w konsultacjach na temat zdrowia dzieci w prefekturze Fukushima - Katsuno Onozawa jest oburzona postępowaniem władz wobec ludności. W komentarzu dla japońskiego dziennika "Asahi Shimbun" pisze, że władze i miejscowi lekarze nie reagują na prośby rodziców dotyczące ochrony dzieci przed promieniowaniem, a kłopoty zdrowotne dzieci przypisują "radiofobii" matek.

"To co uderzyło mnie gdy po raz pierwszy uczestniczyłam w konsultacjach w styczniu zeszłego roku, to kontrast między tym, co relacjonowały gazety i telewizja, a rzeczywistością w Fukushimie poświadczonej przez matki (...)Chcąc chronić swoje dzieci przed promieniowaniem błagały władze miejskie i władze prefektury oraz miejscowych lekarzy, ale nikt nie opowiedział się po ich stronie. Mówią tylko takie rzeczy jak: "Jest bezpiecznie. Nie musicie podejmować żadnych wyjątkowych działań. Jest wiele matek owładniętych radiofobią i nie możemy sobie z nimi wszystkimi poradzić".

Brakowało mi słów w obliczu sytuacji matek i nie mogłam spać w nocy, ponieważ tak bardzo byłam zbulwersowana bezlitosną odpowiedzią władz (...)

A dzieci wykazują cały zespół objawów takich jak bóle gardła, krwotok z nosa, biegunka, zmęczenie, bóle głowy i wysypka. Najbardziej niebezpieczną rzeczą jest przypisywanie przyczyn czynnikom psychosocjologicznym poprzez komentarze takie jak: "stres u Państwa dziecka bierze się z tego, że nie może przebywać na dworze" albo "martwienie się przez matkę spowoduje chorobę u dziecka" (...).


Katsuno Onozawa, a doctor of psychosomatic medicine, who has taken part in children’s health consultations in Fukushima Prefecture: [...] Yet the children were exhibiting a range of symptoms including sore throats, nosebleeds, diarrhea, fatigue, headaches and rashes. The most dangerous thing is to write off causes of illness as psychosocial factors with statements like, “Your child’s stress comes from not being able to go outdoors” and that a “mother worrying will make her child sick.” [...]