W łożyskach kobiet po katastrofie w Fukushimie wykryto radioaktywny cez

Naukowcy badający kobiety w ciąży po katastrofie w Fukushimie wykryli radioaktywny cez w łożyskach 10 kobiet po urodzeniu dziecka. Badacze, a wśród nich dr. Makoto Suzuki, pobrali próbki od 5 kobiet mieszkających w odległości 50 km od elektrowni Fukushima Daiichi i pozostałych 5 mieszkających w promieniu 290 km. We wszystkich przypadkach wykryto radioaktywny cez.

fot: Wei Hsu and Shang-Yi Chiu, CCBY25
Choć rząd rekomendował, by kobiety w ciąży i dzieci nie przebywały na terenach radioaktywnego skażenia, w miejscowości Minamisoma nie zapewniono wszystkim ewakuacji, wobec czego wiele kobiet w ciąży i dzieci pozostało. Inne miasta w prefekturze, takie jak Fukushima, Date, Koriyama także są skażone, ale nie zostały uwzględnione w planach ewakuacyjnych,wobec czego ich ludność także narażona jest na zwiększone promieniowanie.

Badanie kobiet było przeprowadzone w okresie od marca 2011 do sierpnia 2012 roku. W dziewięciu łożyskach wykryto radioaktywny Cez-134 i Cez-137 w ilościach odpowiednio od 0,042 - 0,742 Bq/kg i od 0,078 - 0,922 Bg/kg. U kobiety z Tokio wykryto jedynie Cez - 137 w wysokości 0,109 Bq/kq.

Pobrane próbki wskazują na mniejsze skażenie łożysk niż w przypadku kobiet z Japonii i Kanady badanych w latach 60-tych w okresie prób broni atomowej czy kobiet z północnych Włoch po katastrofie w Czarnobylu.

Radioactive cesium (134Cs and 137Cs) content in human placenta after the Fukushima nuclear power plant 

accident