Burmistrz Hiroszimy krytykuje premiera za forsowanie atomu w kraju i jego eksport za granicę

Szóstego sierpnia w Hiroszimie upamiętniono 68 rocznicę zrzucenia bomby atomowej na miasto. Obchody z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe i burmistrza Hiroszimy - Kazumi Matsui, miały na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale były także okazją do wyrażenia poglądów polityków na jeden z najbardziej palących dla Japonii problemów - atom.

Przemawiając podczas uroczystości premier Abe ani razu nie odniósł się do trwającej katastrofy jądrowej w Fukushimie. Zadeklarował natomiast, że Japonia, jako pierwszy i jedyny kraj, który stał się ofiarą broni jądrowej, będzie zabiegać na arenie międzynarodowej o eliminację broni jądrowej."Olbrzymia cena, jaka została zapłacona powinna być postrzegana jako wielka ofiara ... My Japończycy jesteśmy jedynym narodem, który doświadczył horroru atomowego zniszczenia podczas wojny. Jako taki naród, dźwigamy na sobie odpowiedzialność, by doprowadzić do nastania świata bez broni jądrowej. Mamy obowiązek przekazać kolejnemu pokoleniu i światu nieludzki charakter borni jądrowej - mówił szef japońskiego rządu.

Polityka rządu w kwestii atomu jest jednak negatywnie postrzegana przez mieszkańców miasta. W czasie swojej przemowy burmistrz Matsui skrytykował rząd za forsowanie restartów wyłączonych elektrowni jądrowych i politykę eksportu technologii jądrowej za granicę.

"Tego lata wschodnia Japonia nadal cierpi z powodu konsekwencji wielkiego trzęsienia ziemi i jądrowego wypadku. W dalszym ciągu trwa walka o przywrócenie funkcjonowania rodzinnych miast. Mieszkańcy Hiroszimy dobrze znają ciężką próbę, jaką jest wysiłek powrotu do normalności. Nawołujemy rząd centralny, by szybko rozwinął i wdrożył odpowiedzialną politykę energetyczną, której priorytetem będzie bezpieczeństwo i dobro ludzi" - mówił Matsui.

Eksport technologii jądrowej jest krytykowany przez wielu komentatorów którzy zwracają uwagę nie tylko na jego moralny aspekt - sprzedaż technologii, która nie sprawdziła się w samej Japonii, ale na zagrożenie proliferacji broni jądrowej, jaką stwarza. Japonia prowadzi politykę eksportu do tak niestabilnych regionów jak Indie (rywalizujące z Pakistanem) czy Bliski Wschód.

Hiroshima mayor: This summer, eastern Japan is still suffering the aftermath of the great earthquake and the nuclear accident. The desperate struggle to recover hometowns continues. The people of Hiroshima know well the ordeal of recovery. We urge the national government to rapidly develop and implement a responsible energy policy that places top priority on safety and the livelihoods of the people".