Były prezes amerykańskiej agencji kontroli jądrowej: Świat musi rozważyć odejście od atomu

Przebywający w Japonii były prezes amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC) Gregory Jaczko powiedział, że katastrofa jądrowa w Fukushimie każe poważnie przyjrzeć się kwestiom bezpieczeństwa elektrowni atomowych, a świat powinien zastanowić się nad odejściem od energetyki jądrowej.

"Kiedy patrzy się na to, co stało się na terenach wokół Fukushma Daiichi, to jest po prostu nie do zaakceptowania" - mówił Jaczko odnosząc się do faktu, że dziesiątek tysięcy ludzi nie może powrócić do swoich domów z powodu radioaktywnego skażenia.Na spotkaniu w Klubie Zagranicznych Korespondentów w Tokio Jaczko powiedział, że korzystanie z energii jądrowej jest szczególnie ryzykowane dla Japonii, gdzie zdarzają się silne trzęsienia ziemi i tsunami, a dopóki nie zostanie opracowana technologia, która całkowicie wyeliminuje zagrożenie dla obiektów jądrowych ze strony sił natury, Japonia nie powinna z nich korzystać. Uważa jednak, że wynalezienie technologii, która wiązałaby się z zerowym ryzykiem jest niemożliwe. Wyraził nadzieję, że Japończycy włożą wysiłek w to, żeby zapewnić możliwość funkcjonowania kraju bez energetyki jądrowej. "Myślę, że naród japoński ma możliwości, żeby to osiągnąć" - mówił Jaczko.

Były amerykański urzędnik podkreślił, że ważne jest, aby opinia publiczna brała aktywny udział w procesie rozpatrywania wniosków o restarty elektrowni atomowych złożone do japońskiej agencji kontroli jądrowej.

Jaczko odniósł się też do kwestii radioaktywnych wycieków z elektrowni Fukushima Daiichi. Powiedział, że od początku wiadomo było, że pojawi się problem wycieków radioaktywnych, a TEPCO i władze działały niezwykle opieszale w powstrzymaniu wycieków.

Gregory Jaczko był prezesem Komisji Regulacji Jądrowej (NRC) do lipca 2012 roku. Po katastrofie jądrowej w Fukushimie zmienił swoje podejście do energetyki jądrowej i zaczął krytycznie patrzeć na kwestie bezpieczeństwa w przemyśle jądrowym, co uważa się za przyczynę, która zmusiła go do rezygnacji ze stanowiska. 

W maju 2013 roku Jaczko powiedział, że wszystkie amerykańskie reaktory jądrowe powinny zostać wyłączone, ponieważ nie spełniają norm bezpieczeństwa.


Ex-top U.S. nuclear regulator counsels end to atomic power