Korea Południowa zakazała importu wszelkich rodzajów owoców morza z Fukushimy i 7 innych prefektur

Korea Południowa rozszerzyła zakaz importu z Fukushimy na wszystkie rodzaje owoców morza i na siedem innych prefektur przyległych do regionu dotkniętego katastrofą jądrową.

Decyzja zapadła po tym jak w Korei spadła konsumpcja owoców morza, a władza spotkały się z zarzutem dopuszczenia skażonych produktów z Japonii na rynek.

Ministerstwo Oceanów i Rybołówstwa oświadczyło w komunikacie prasowym: "Zakaz pojawił się w obliczu rosnących obaw obywateli o to, że setki ton skażonej wody wyciekają codziennie z elektrowni w Fukushimie". Ministerstwo napisało także, że "Zakaz został wprowadzony po tym, jak rząd doszedł do wniosku, że jest niejasne, jak sytuacja w Japonii będzie rozwijać się w przyszłości, a informacje, jakie japoński rząd dostarczył do tej pory nie wystarczają do tego, by przewidzieć przyszły rozwój wypadków". Zakaz importu niektórych produktów z prefektur: Fukushima, Ibaraki, Gunma, Miyagi, Iwate, Tochigi, Chiba i Aomori został w Korei wprowadzony po awarii w elektrowni jądrowej. Następnie został rozszerzony do 50 rodzajów produktów.

Zakaz ma dotyczyć towarów niezależnie od tego, czy są faktycznie skażone, czy nie.

Oprócz tego limit skażenia dla produktów morskich z pozostałych części kraju został obniżony z dotychczas obowiązujących 370 Bq/kg do 100 Bq/kg.

Rząd Korei Południowej zaapelował także do władz Japonii o natychmiastowe ujawnienie kompleksowych informacji na temat wycieku radioaktywnego.

South Korea expanded its import ban on Japan's fisheries products to include all fisheries products from the radiation-hit Fukushima and seven other adjacent prefectures