Japoński dziennik: Wysokie promieniowanie w potencjalnych obiektach olimpijskich

Jeden z najpopularniejszych japońskich dzienników "Asahi Shimbun" informuje o wysokim poziomie promieniowania w obiektach sportowych, które potencjalnie zostaną wykorzystane podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. 

Grupa obywateli zmierzyła wysoki poziom radiacji w pobliżu obiektów sportowych, jednak władze regionu stołecznego Tokio podważają pomiary, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wykazał nimi zainteresowania.


Obywatele mówią, że poziom promieniowania w tych miejscach przekracza dopuszczone przez władze metropolii normy i kwalifikuje je do prac dekontaminacyjnych.

Gazeta przytacza także opinię profesora Uniwersytetu Nihon Kunikazu Noguchi - specjalisty ds. ochrony przed promieniowaniem: "Nie ma wątpliwości, że niektóre obiekty olimpijskie z większym niż normalnie promieniowaniem w powietrzu, zostały skażone".

Według profesora Noguchi materiał radioaktywny rozprzestrzenił się na obszarze Tokio: "Zarówno w regionie Tohoku jak i Kanto jesteśmy na etapie przechodzenia od sytuacji kryzysowej do normalnej. Podstawowa zasada jest taka, że aby jak najszybciej powrócić do normalnej sytuacji należy przeprowadzić prace dekontaminacyjne na terenie, gdzie skażenie wynosi ponad 0,23 mikrosiwerty na godzinę.

Profesor Noguchi uważa, że Japonia powinna poinformować świat o tym, jaki jest poziom promieniowania w obiektach olimpijskich.

http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/fukushima/AJ201310080051