JAK NAJMNIEJ ODSZKODOWAŃ DLA OFIAR FUKUSHIMY, BY "ZAPOBIEC BANKRUCTWU KRAJU"

Oficjalny doradca Prefektury Fukushima ds. ryzyka związanego z promieniowaniem - Shunichi Yamashita publicznie przyznał, że jego celem jest doprowadzenie do uznania jak najmniejszej liczby przypadków chorób i śmierci za spowodowane przez promieniowanie. Doktor Yamashita chce w ten sposób "zapobiec upadkowi Japonii". Wynika to z prostego faktu, że im więcej chorób i przypadków zgonów zostanie uznanych za spowodowanych przez radiację, tym więcej odszkodowań będą musiały zapłacić władze.

Katastrofa jądrowa w Fukushimie została zawiniona przez TEPCO i władze - tak uznały komisje badające przyczyny tragedii. Mimo to ofiary tej tragedii mają teraz same płacić za jej skutki.


Słowa padły w wywiadzie udzielonym japońskiemu dziennikowi "Mainichi Shimbun":

Mainichi: Jak ocenia Pan skutki promieniowania?

Yamashita: Znajdziemy zapewne małe nowotwory, ale przypadki raka tarczycy w jakimś procencie mają miejsce nawet w normalnych warunkach. Nie przedstawimy żadnych wniosków przed upływem 10 lat. Będziemy unikać konfliktów między mieszkańcami Fukushimy i nami. Chcę zapobiec upadkowi Japonii. Po Czarnobylu było dużo pozwów przeciwko rządowi na Ukrainie z powodu kłopotów zdrowotnych. Odszkodowania znacznie naruszyły państwowy budżet. W takim wypadku ofiarą staliby się obywatele.