WŁADZE JAPONII PROMUJĄ SPRZEDAŻ RADIOAKTYWNEJ ŻYWNOŚCI

Władze Japonii próbują ograniczyć negatywny efekt katastrofy nuklearnej w Fukushimie na gospodarkę. Ludzie ze zrozumiałych powodów obawiają się kupować owoców morza, szczególnie z Fukushimy. W ostatnich dniach odkryto w prefekturze rybę z rekordowym poziomem zanieczyszczenia cezem - 38,000 Bq/Kg.
Jednym ze sposobów na ukrycie pochodzenia pożywienia jest jego obróbka termiczna i sprzedaż jako "danie", co nie nakłada już na dostawcę obowiązku informowania o pochodzeniu towaru.
Nowy produkt o nazwie "Szybka Ryba" od 23 sierpnia 2012 r. jest już sprzedawany w sieci japońskich hipermarketów - Itoyokado. W ramach marki "szybka ryba" ma pojawiać się coraz więcej produktów.
Zakup nieskażonego radioaktywnie pożywienia staje się coraz trudniejszy w Japonii. Sieć hipermarketów "Aeon" ogłosiła, że będzie sprzedawać żywność, której skażenie nie przekroczy 50 Bq/kg. Dawka dopuszczona przez władze to 100 Bq/kg.  Nie na wszystkich skażonych produktach znajdzie się informacja na ten temat. Oznacza to, że klientowi nie daje się wyboru, czy kupić skażony radioaktywnie produkt, czy też nie.

Innym sposobem na sprzedaż skażonego jedzenia jest promocja w placówkach opieki zdrowotnej. Aby przełamać tę niechęć klientów i zminimalizować straty dla przedsiębiorców z sektora rolnego z Fukushimy władze wysłały pisma do publicznych szpitali i domów opieki, z rekomendacją zakupywania pożywienia z prefektury.
Oświadczenie firmy "Aeon" w sprawie skażonej żywności/ Aeon's document
It’s becoming impossible to have clean food in Japan. One of the major Japanese supermarket chains “Aeon” has given up selling radiation-free food. On 11/8/2011, Aeon announced that they set their original safety limit, which is 50Bq/Kg.

Government’s safety limit is 100 Bq/kg, so it’s supposed to be double safe but still it’s not 0 Bq/Kg.


Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries is spreading the propaganda called “Support by eating”. They are pushing food from contaminated area even to hospital and senior citizens’ home.

Read more: http://fukushima-diary.com/2012/08/more-hospital-food-will-be-from-contaminated-area/
Rekomendacja skierowana przez władze do placówek opieki medycznej/ document for medical care centers
 

「ファストフィッシュ」始動 調理簡単マーク 魚もっと食べて

http://www.sankeibiz.jp/macro/news/120824/mca1208240834007-n1.htm
全国規模での被災地産食品の消費拡大が図られるよう、医療施設、介護・福祉施設において食事提供の業務をされている貴会員の皆様に、被災地産食品の利用の促進を働きかけていただくなどご尽力を賜りますようお願い申し上げます。
http://www.maff.go.jp/j/press/shokusan/ryutu/pdf/120822-04.pdf