CZY W USA UKRYWANO GROŹBĘ KATASTROFY JĄDROWEJ?

Czy w USA ukrywano groźbę katastrofy jądrowej? To pytanie zadaje dziennik "Huffington Post". Gazeta cytuje inżynierów zatrudnionych w amerykańskiej Nuklearnej Komisji Regulacyjnej (Nuclear Regulatory Commission). Pracownicy rządowej agencji alarmują, że część z amerykańskich elektrowni atomowych nie jest przygotowana na powodzie, choć znajdują się w pobliżu tam i zbiorników wodnych. Oskarżają także NRC, że przez lata nic nie zrobiła w tej kwestii i ukrywa informacje przed opinią publiczną.

Zdaniem inżynierów obecne zaniedbania mogą skutkować niezdatnością systemów bezpieczeństwa w elektrowniach i doprowadzić do sytuacji, jaka miała miejsce w Fukushimie, gdzie doszło do stopienia rdzenia w 3 reaktorach czyli katastrofy jądrowej.

U dołu po lewej: elektrownia atomowa Fort Calhoun Nuclear została całkowicie zalana podczas powodzi na rzece Missouri  20 czerwca 2011


In a letter submitted Friday afternoon to internal investigators at the Nuclear Regulatory Commission, a whistleblower engineer within the agency accused regulators of deliberately covering up information relating to the vulnerability of U.S. nuclear power facilities that sit downstream from large dams and reservoirs.