PREMIER ODPOWIADA DLACZEGO WCHODZIMY W ATOM I ZANIEDBUJEMY ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Po programie "Tomasz Lis na żywo" z udziałem premiera Donalda Tuska szef rządu zadeklarował, że odpowie na wszystkie pytania, które zadadzą mu użytkownicy serwisu natemat.pl. Postanowiliśmy skorzystać z okazji i zadać premierowi pytanie, dlaczego pomimo tylu argumentów na nie rząd nadal forsuje program jądrowy, a zaniedbuje rozwój odnawialnych źródeł energii. 

Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na większość pytań, a już w pierwszym zdaniu odsyłani jesteśmy do reklamowej strony poznajatom.pl, na której niewygodne dla energetyki jądrowej informacje po prostu się nie pojawiają.

Niepokojące jest też sformułowanie: "Obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych nakładają na nas zobowiązania unijne". Czy to oznacza, że gdyby nie zobowiązania unijne rząd nie rozwijałby tych źródeł energii, które są przyszłością światowej energetyki?


 Poniżej przytaczamy nasze pytanie i uzyskaną odpowiedź:
EnergiaSynergia
Dlaczego rząd za wszelką cenę foruje w Polsce program jądrowy, choć kraje Europy Zachodniej już podjęły decyzje lub patrzą jak tylko wycofać się z atomu (Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Włochy, Francja)? Dlaczego rząd nie bierze pod uwagę tego, że katastrofa w Fukushimie była winą operatora elektrowni, a doświadczenia Finlandii budującej reaktor z kolejnymi wieloletnimi opóźnieniami, setkami usterek i zwiększeniem budżetu o połowę nie nastrajają optymistycznie? Dlaczego rząd ustami minister Trojanowskiej mówi, że decyzja w tak ważnej dla całego narodu sprawie "powinna należeć do elit politycznych"? Dlaczego odpowiedzialne organy państwa tak nieefektywnie pracują nad legislacją dotyczącą odnawialnych źródeł energii? To jest przyszłość światowej energetyki, a my pracujemy nad tym, by już na starcie Polska była w tyle. Dlaczego, skoro są bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne i ekonomiczniejsze alternatywy wobec atomu, rząd forsuje ten program?

Odpowiedź:
Zapraszamy do zapoznania się z argumentami przemawiającymi za wykorzystaniem energii nuklearnej na: http://poznajatom.pl/. Dzisiejsza technologia jest bezpieczna i bardzo efektywna, dlatego rząd nie rezygnuje z budowy elektrowni jądrowych. A odpowiadając na pytanie o odnawialne źródła energii należy pamiętać, że przez dekady kierunek rozwoju polskiej energetyki determinowały zasoby węgla. Stąd energetyka odnawialna nie stanowiła istotnej części ‘energy mix’ w Polsce. Jednak od pewnego czasu inwestycje w tym zakresie sukcesywnie rosną. W roku 2007 roku udział energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych wynosił 3,4 proc., a w roku 2012 już 8,19 proc. Obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych nakładają na nas zobowiązania unijne. Dlatego coraz częściej inwestujemy np. w bloki energetyczne na biomasę. O energetyce odnawialnej była też mowa w czasie ostatniej wizyty w Finlandii.