SZYBKI RESTART JAPOŃSKICH ELEKTROWNI ATOMOWYCH MAŁO PRAWDOPODOBNY POMIMO WYGRANEJ PROATOMOWEJ PARTII W WYBORACH

Pomimo wygrania wyborów przez proatomową partię LDP w Japonii nie zanosi się na szybkie uruchomienie elektrowni atomowych. Wyłączona może zostać nawet obecnie jedyna działająca elektrownia w Ooi, gdyż prawdopodobnie znajduje się na aktywnym uskoku tektonicznym. 

Szef agencji kontrolującej przemysł jądrowy - Shunichi Tanaka oświadczył, że nie uda się, jak chce tego nowy premier Shinzo Abe, w ciągu trzech lat sprawdzić gruntownie wszystkich elektrowni pod kątem bezpieczeństwa. Od czasu katastrofy jądrowej okazało się, że kilka instalacji znajduje się prawdopodobnie na uskokach lub też, że są w niebezpiecznym stopniu uszkodzone.

Shinzo Abe
 Wygrana LDP jest paradoksem, na który zwracają uwagę komentatorzy. Społeczeństwo japońskie jest oburzone skandalami, zaniechaniami i przestępstwami, które zostały ujawnione po katastrofie w Fukushimie i sprzeciwia się energetyce jądrowej, jednak wybory wygrała partia opowiadająca się za jej rozwijaniem, mająca najwięcej powiązań z tzw. atomową wioską. LDP nie wygrała jednak dlatego, że zdobyła uznanie większości Japończyków (wielu z nich nawet nie poszło do urn), a raczej dlatego, że wszyscy jej konkurenci okazali się słabi. Rządząca do tej pory DPJ utraciła zaufanie wyborców przez swoją nieudolność i tuszowanie katastrofy jądrowej w Fukushimie, zaś pozostałe partie okazały się zbyt rozbite i słabe, by stworzyć realną konkurencję.

Zwycięska LDP musi pamiętać, że aby utrzymać się przy władzy nie może ignorować opinii społeczeństwa, a bezprawne działania w sprawie energetyki jądrowej zakończą się dla niej podobnie jak dla DPJ. Politycy z tej partii mają tego świadomość i dlatego zadeklarowali, że nie podejmą decyzji o restarcie elektrowni, o których agencja nie wyda pozytywnych opinii.

The Abe administration, which formally took office on Dec. 26, said it plans to decide within three years whether operations can resume at each of Japan's 50 nuclear reactors. That means the NRA has to examine whether each one of those reactors meets stringent safety standards. Tanaka said he did not believe the screening procedures could be completed within three years.