JAPOŃCZYCY NIE USTAJĄ W ANTYATOMOWYCH PROTESTACH MIMO DEKLARACJI NOWEGO RZĄDU

Pomimo wygranej w wyborach proatomowej partii LDP i deklaracji nowego premiera Shinzo Abe o powrocie do atomu Japończycy nie ustają w protestach przeciw energetyce jądrowej. Manifestanci zbierają się na cotygodniowych, piątkowych demonstracjach w Tokio. Swój sprzeciw podtrzymują także znane osoby publiczne w tym grupa pisarzy na czele z laureatem Nagrody Nobla Kenzaburo Oe.

Pisarka Keiko Ochiai skrytykowała nową administrację: "Czy są gotowi na to, by szafować życiem swoim i tych, którzy mają się narodzić pod płaszczykiem słów o 'dobrobycie' i 'pokojowym użyciu'?

"Obywatelski Komitet na rzecz Petycji 10 milionów Podpisów by Powiedzieć do widzenia Elektrowniom Atomowym" 9 marca podczas demonstracji w Parku Meiji w Tokio chce zaprezentować 5-punktowy plan, który będzie zawierał harmonogram wyłączania istniejących już reaktorów, zakaz konstrukcji nowych i plan wzmożonego rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Kenzaburo Oe


WRITERS PLEDGE TO STEP UP CALLS FOR NUCLEAR PHASE-OUT

Four prominent writers including Nobel laureate Kenzaburo Oe say they will step up their demand that Japan pulls the plug on nuclear power.


WEEKLY ANTI-NUCLEAR RALLIES RESUME IN CENTRAL TOKYO

In their first mass protest this year, anti-nuclear protesters rallied outside the prime minister's office Jan. 11 and denounced the Shinzo Abe administration for failing to commit to reducing Japan's reliance on nuclear energy.

http://ajw.asahi.com/article/behind_news/social_affairs/AJ201301120023