SKAŻONY RADIOAKTYWNIE RYŻ TRAFIA DO SZKOLNYCH STOŁÓWEK W FUKUSHIMIE

Miasto Fukushima podjęło decyzję o wykorzystywaniu lokalnie uprawianego, radioaktywnego ryżu w szkolnych stołówkach. Władze miejskie wyznaczyły "bezpieczną" limit skażenia na 20 Bq/kg. Warto zauważyć jednak, że jak ostrzegają eksperci od radioaktywnego skażenia jak np. prof. Christopher Busby, radionukleidy kumulują się w organizmie, dlatego spożywanie nawet małych dawek nie jest bezpieczne.

Wszystkie szkoły będą serwować lokalny ryż już od końca stycznia 2013 r. 

Ministerstwo środowisko zezwoliło także na uprawę ryżu w strefie ewakuacyjnej, jeśli poziom promieniowania nie przekracza w danym miejscu 20 mSv rocznie. Dzięki temu zmniejszy się liczba odszkodowań do wypłaty za cenę tego, że radioaktywna żywność zostanie dopuszczona do obrotu.

Na początku stycznia radioaktywny cez w ilości 208 Bq/kg został także odkryty w ryżu wyprodukowanym w sąsiedniej Prefekturze Miyagi. Odkrycie zostało dokonane już po tym jak 39 t zostało rozdystrybuowane w regionie Tokio.

On 1/22/2013, Fukushima city started serving local rice for school lunch. They are to serve rice produced in Fukushima city if it’s under 20 Bq/Kg. All the schools will serve local rice by the end of this month.

More: http://fukushima-diary.com/2013/01/fukushima-city-rice-started-being-served-for-school-lunch-will-serve-if-its-under-20-bqkg/