Chiński naukowiec: katastrofa jądrowa w Chinach w ciągu 30 lat bardzo prawdopodobna

Fizyk nuklearny i były chiński pracownik państwowy He Zuoxiu ostrzega, że Chiny zmierzają do nuklearnej katastrofy. Na podstawie statystyk dotychczasowych poważnych awarii jądrowych twierdzi, że podobne zdarzenie jest bardzo prawdopodobne w Chinach.

Obliczenia zostały zrobione na podstawie przepracowanych przez reaktory lat. Liczbę lat przepracowanych w sumie przez wszystkie w historii reaktory na świecie podzielono przez liczbę poważnych awarii, w których doszło do stopienia rdzenia reaktora. Wyszło na to, że taki wypadek zdarza się raz na 624 lata działania reaktorów. Natomiast założenia przyjęte w chińskim programie jądrowym mówią o tym, że takie zdarzenie może się wydarzyć raz na 20000 lat działania reaktorów. Chiny planują mieć 71 elektrowni atomowych do 2020 roku. 

Elektrownia atomowa Daya Bay

Eksperci zwracają uwagę, że w Japonii katastrofa nastąpiła po 1442 latach działania reaktorów, a Chiny są w podobnym stopniu narażone na klęski żywiołowe. Pomimo tego chińskie elektrownie jądrowe są na nie o wiele gorzej przygotowane, ponieważ ze względu na koszty nie przestrzega się w takim stopniu norm bezpieczeństwa.

China is heading for a nuclear accident if it continues with current construction plans, says former state nuclear physicist and prominent critic He Zuoxiu.