Przeciwnicy atomu usunięci z grupy doradczej premiera Japonii

Pod rządami Partii Liberalno-Demokratycznej, która odniosła zwycięstwo w grudniowych wyborach parlamentarnych w Japonii, usunięto większość przeciwników energetyki jądrowej z grupy eksperckiej doradzającej premierowi. 

Z grona ekspertów doradzających rządowi w zakresie polityki energetycznej usunięto 6 osób, które głosowały za wycofaniem się Japonii z energetyki jądrowej za rządów poprzedniego gabinetu. Na ich miejsce powołano 10 nowych członków. Zredukowano też całkowitą liczbę członków z 25 do 15.

Shinzo Abe, Fot: TTTNIS, CC-Zero

W przeciwieństwie do Japońskiej Partii Demokratycznej, której rząd zdecydował o wycofaniu się z atomu do końca lat 30-tych obecnego stulecia, gabinet premiera Shinzo Abe deklaruje poparcie dla atomu pod warunkiem, że elektrownie spełnią normy bezpieczeństwa wyznaczone przez nową agencję kontroli jądrowej.

"PLD chce za wszelką cenę uniknąć scenariusza zerowego udziału energetyki jądrowej i szuka kompromisu pomiędzy 15 a 20% udziału energetyki jądrowej w energetycznym miksie Japonii" - komentuje dla Bloomberga Hiroshi Takahashi z Instytutu Badawczego Fujitsu, który został usunięty z gremium doradczego premiera.

Japoński minister handlu i przemysłu Toshimitsu Motegi zaprzecza, by zmiany personalne były podyktowane poglądami na energetykę jądrową. Twierdzi, że wybrano "specjalistów z różnych dziedzin".

Japan’s ruling Liberal Democratic Party has removed most anti-nuclear researchers from a revamped post-Fukushima energy policy advisory board to the government that resumes discussions today.
More: http://www.bloomberg.com/news/2013-03-15/japan-s-energy-board-meets-after-dropping-anti-nuclear-members.html