Żona premiera Japonii sprzeciwia się polityce eksportu technologii jądrowej

Żona urzędującego premiera Japonii Shinzo Abe - Akie Abe wypowiedziała się przeciwko promowanej przez jej męża polityce eksportu technologii jądrowej. Akie Abe przemawiała na spotkaniu zorganizowanym przez organizację wspierającą społeczności rolnicze Furusa TV. Powiedziała, że nie jest adwokatką energetyki jądrowej i wolałaby, żeby Japonia nie eksportowała tej technologii za granicę, a zamiast tego sprzedawała technologie "czystej energii". 

"Czuję się źle z tym, że Japonia próbuje sprzedawać elektrownie jądrowe za granicą, ponieważ jestem przeciwniczką atomu" - mówiła - Uważam, że Japonia powinna przeznaczyć część pieniędzy wydawanych na energetykę jądrową na rozwój nowej energii i spróbować sprzedać japońską technologię czystej energii za granicą".

Oświadczenie Akie Abe padło po tym jak jej mąż przez ostatnie dwa miesiące jeździł po różnych krajach całego świata reklamując japońską technologię jądrową. Pod koniec tygodnia w tym samym celu przyjeżdża do Polski na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej.

Japan’s first lady concerned about exporting nuclear technology