Gubernator prefektury Niigata: TEPCO powinno zostać zlikwidowane

TEPCO powinno zostać zlikwidowane, ponieważ nie potrafi wyciągać wniosków ze swoich błędów i swoimi działaniami sieje chaos w elektrowni Fukushima Daiichi - uważa gubernator prefektury Niigata Hirohiko Izumida.

Polityk nie zgadza się na restart innej zarządzanej przez firmę elektrowni atomowej - Kashiwazaki Kariwa, która znajduje się na terenie jego prefektury. Domaga się, by TEPCO przedstawiło pełną relację z katastrofy jądrowej w Fukushimie. 

"Powinny być jakieś procedury pozwalające na likwidację TEPCO, ponieważ obecnie pokrywanie wydatków w krótkiej perspektywie jest ważniejsze od rozwiązywania problemów" - powiedział na konferencji prasowej z udziałem zagranicznych mediów.

Kashiwazaki Kariwa, fot: D aCC-BY-2.0
Koronnym dowodem niekompetencji firmy było według Izumidy ukrywanie wycieku substancji radioaktywnych do Pacyfiku. TEPCO dopiero ostatnio przyznało, że ma on miejsce, choć wcześniej zdecydowanie zaprzeczało.

W zeszłym roku firma została znacjonalizowana i tylko dzięki finansowemu wsparciu państwa mogła rozpocząć wypłatę odszkodowań 160,000 ewakuowanym z powodu katastrofy jądrowej.

Sprzeciw gubernatora wobec restartu Kashiwazaki Kariwa uniemożliwił TEPCO ubieganie się o restart elektrowni u japońskiej agencji kontroli jądrowej, na co miał nadzieję także rząd. Ponowne uruchomienie obiektu miało także zapewnić otrzymanie pożyczki jednego tryliona jenów z banku.

Przewodniczący japońskiej agencji kontroli jądrowej - Shunichi Tanaka powiedział, że pomimo ostrzeżeń agencji TEPCO nie monitorowało skutecznie pojemników na skażoną wodę. "Myślę, że stało się jasne, że brak im wiedzy technicznej" - komentował Tanaka.
Japan official wants Fukushima operator Tepco to be liquidated