Japoński rząd zatwierdził kryteria pomocy dla części skażonych radioaktywnie gmin


Dwa i pół roku po katastrofie jądrowej japoński rząd zatwierdził kryteria pomocy dla terenów dotkniętych przez skażenie radioaktywne. Według rządowego planu pomoc otrzyma 33 gmin położonych we wschodniej i centralnej części prefektury Fukushima, w których odnotowano wysoki poziom promieniowania.

Pomocą nie zostały natomiast objęte inne gminy, w których skażenie także jest wysokie takie jak np. prefektura Chiba sąsiadująca z Tokio.

Otwarta pozostaje kwestia, czy wsparcie otrzymają także osoby, które na własną rękę ewakuowały się z Fukushimy.W ramach rządowej pomocy gminy mają otrzymać fundusze na budowę zakładów zdrowotnych i wsparcie dla dzieci uczęszczających do szkół.

Podczas gdy część mieszkańców cieszy się z tego, że plan pomocy w końcu został zatwierdzony, inni krytykują władze za wyłączenie z niej gmin, które także bardzo mocno ucierpiały w wyniku katastrofy.

Przed ogłoszeniem programu pomocowego dziennik "Mainichi Shimbun" ujawnił, że agendy rządowe w sekrecie ustaliły, że decyzje dotyczące ewakuowanych w wyniku katastrofy jądrowej w Fukushimie zostaną podjęte po wyborach do izby wyższej parlamentu w lipcu 2013 roku. Ogłoszenie niepopularnych decyzji po wyborach miało zapobiec niekorzystnemu efektowi, jaki ogłoszenie ich przed wyborami mogło mieć dla rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP). Więcej:

Government finally decides on basic policy to help Fukushima victims