TEPCO zapłaciło za stworzenie czarnej listy osób z showbiznesu przeciwnych energetyce jądrowej

Według znanego japońskiego reżysera filmów dokumentalnych firma TEPCO - operator zniszczonej elektrowni Fukushima Daiichi - zamówiła sporządzenie listy aktorów i muzyków sprzeciwiających się energetyce jądrowej.

W japońskich mediach istnieje poważny problem uzależnienia mediów od reklamodawców, w tym od firm energetycznych, które od lat zamieszczają tam reklamy i kampanie projądrowe.

Taro Yamamoto
Popularny japoński aktor Taro Yamamoto stracił rolę w telenoweli i pracę w programie telewizyjnym po tym jak przyłączył się do antyatomowych protestów. Aktor publicznie skrytykował podwyższenie po katastrofie jądrowej dopuszczalnej normy promieniowania dla ludności cywilnej z 1 do 20 mSv rocznie, którą zostały objęte także dzieci. Dawka ta jest stosowana dla pracowników elektrowni jądrowych w Europie.

Yamamoto postanowił się zaangażować w politykę i w parlamencie upominać o los mieszkańców Fukushimy. Pomimo że nie jest związany z żadną partią polityczną udało mu się zdobyć mandat do wyższej izby parlamentu w lipcowych wyborach. Został zaproszony do telewizji Yomiuri, gdzie zapytano go o jego stanowisko w sprawie kryzysu jądrowego. Prowadzący program zapewniał, że aktor będzie miał określoną ilość czasu na wypowiedź, jednak przed upływem czasu jego wypowiedź na temat podwyższonej dawki promieniowania została przerwana przez reklamę.

According to a well-known Japanese documentary maker, TEPCO paid for the creation of a blacklist of actors and musicians who are against the nuclear industry.