OFIARY KATASTROFY JĄDROWEJ W FUKUSHIMIE MUSZĄ ZWRÓCIĆ TEPCO CZĘŚĆ ODSZKODOWANIA

Mieszkańcy Fukushimy, ewakuowani przez katastrofę jądrową, którzy obecnie mieszkają w domach tymczasowego schronienia, muszą zwrócić część odszkodowania otrzymanego od sprawcy katastrofy - operatora elektrowni Fukushima Daiichi.

Pani Yukiko Kameya mieszkała kiedyś w miejscowości Futaba oddalonej o 1,5 km od elektrowni. Po ewakuacji dostała od TEPCO 80 tysięcy dolarów, jednak będzie musiała zwrócić z tego 11 tysięcy. Firma twierdzi, że powodem zwrotu jest to, że nie można oszacować dokładnych kosztów znalezienia nowego miejsca zamieszkania.

Źródło: Yomiuri Shimbun

Japońskie media donosiły już, że firma uchyla się od płacenia rekompensat przedsiębiorcom powołując się na kuriozalne przyczyny:
http://energiasynergia.blogspot.com/2012/08/tepco-odrzuca-wiekszosc-wnioskow-o.html
http://energiasynergia.blogspot.com/2012/10/odszkodowania-made-by-tepco-teksty-jak.html

Ponad 50% udziałów w TEPCO zostało przejętych przez państwo, a firma ciągle domaga się dodatkowego wsparcia na zwalczanie skutków katastrofy, co oznacza, że jej skutki w praktyce opłacane są przez japońskich podatników.

Nearly two years on from the meltdowns at Japan's Fukushima nuclear plant, there are accusations the nuclear industry is evading its responsibilities and forcing the public to pay compensation to victims of the fall-out.