PROFESOR FIZYKI: WYCIEK Z HANFORD TO TYKAJĄCA BOMBA


Profesor fizyki na Uniwersytecie Nowego Jorku Michio Kaku dla CBS News o wycieku z Hanford: To skandaliczne (...) wyciek dotyczy odpadów z bomby zrzuconej na Nagasaki.
Najbardziej niebezpieczne chemikalia takie jak pluton, wzbogacony uran, kwas azotowy i rozpuszczalniki (...) Mamy 56 milionów galonów tych toksycznych substancji. Żeby mieć obraz sytuacji, trzeba wyobrazić sobie 80 basenów olimpijskich zawierających najbardziej toksyczne substancje znane nauce, z czego dwa baseny olimpijskie wyciekły wprost do ziemi i prawdopodobnie do zasobów wodnych, a może także do wody pitnej.
Musimy zdać sobie natychmiast sprawę z tego, że jest to palący, alarmujący problem. Rząd obiecał 10 lat temu, że to jest pod kontrolą. Teraz wiemy, że nie jest. Muszą teraz umieścić odpady w nowych podwójnych lub potrójnych pojemnikach. Muszą wiercić, by ocenić, jak daleko znajdują się odpady. A jest to tykająca bomba. Za 15, 50 lat - nie wiemy kiedy - przedostanie się do wód gruntowych, dostanie się do rzeki Kolumbia, a należy pamiętać, że jest to jedna z głównych rzek Północno-Zachodniego Wybrzeża.
CBS News contributor Michio Kaku, a physics professor at the City University of New York: It is scandalous [...] we’re leaking nuclear waste dating all the way back to the Nagaski bomb [...]