Japoński burmistrz oferuje dzieciom z Fukushimy nowy dom w swoim mieście

Japoński burmistrz i jednocześnie lekarz  - doktor Akira Sugenoya - zaoferował dzieciom z Fukushimy możliwość przeniesienia się ze skażonych radioaktywnie terenów do zarządzanego przez siebie miasta - Matsumoto. Sugenoya, który wykonał wiele operacji ratujących życie u dzieci dotkniętych nowotworami po katastrofie czarnobylskiej, chce w ten sposób uchronić dzieci z Fukushimy przed chorobami wywołanymi przez promieniowanie.

Dzięki inicjatywie burmistrza od nowego roku szkolnego - od kwietnia 2014 roku - rodzice z Fukushimy będą mogli posłać swoje dzieci do szkoły w Matsumoto. Na ten cel miasto wyda 1,4 miliona jenów, które pokryją koszty zakwaterowania i zapewnienia opieki dzieciom. Rodzice będą musieli pokryć koszty posiłków i innych wydatków.

tony cassidy z NottinghamCC-BY-SA-2.0

Lekarz w następujący sposób uzasadnił swoją decyzję dla Associated Press: "Jeśli moje obawy okażą się bezpodstawne, to nic nie mogłoby być lepszą wiadomością. Ale jeśli staną się rzeczywistością, to wtedy będzie za późno".

Sugenoya jest krytyczny w stosunku do decyzji władz dotyczących radzenia sobie ze skutkami katastrofy.

Po katastrofie w Czarnobylu założył specjalny fundusz, dzięki któremu lekarze z Ukrainy i Białorusi mogą przyjeżdżać do Japonii na dokształcanie w zakresie leczenia raka tarczycy.

Japan mayor offers Fukushima kids home in his town


Katastrofa jądrowa w Fukushimie: chronologiczny zapis wydarzeń

Profesor Hiroaki Koide z Uniwersytetu Kioto komentuje szczegółowo, jaki był przebieg katastrofy jądrowej w Fukushimie:


Kolejna konferencja na temat energetyki jądrowej w tajemnicy przed społeczeństwem

W dniach 22 – 24 października w Warszawie i Krokowej na Pomorzu odbędzie się konferencja dotycząca udziału społeczeństwa obywatelskiego w programie jądrowym w Polsce. Jak na ironię jednak nie zostały zaproszone na nią organizacje z miejscowości typowanych na lokalizacje elektrowni jądrowej, a próba zgłoszenia się na nią przez lokalnych działaczy spotkała się z odmową. 

Więcej: http://poznajatom.org/polska-z-energia/kolejne-spotkanie-w-tajemnicy-przed-przeciwnikami-budowy-elektrowni-jadrowej/

Emisje filmów związanych z Fukushimą na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków w Warszawie

Zachęcamy do udziału w bezpłatnym pokazie filmów dokumentalnych związanych z Fukushimą, który odbędzie się 6 listopada o 18.00 w Warszawie w ramach Festiwalu Filmowego Pięć Smaków w Klubie Południk Zero przy ul. Wilczej 25.

Film "A2-B-C" opowiada o badaniach tarczycy u dzieci z Fukushimy natomiast dokument "Pełzająca elektrownia atomowa" prezentuje sytuację mieszkańców wietnamskiej wioski, w której elektrownia jądrowa ma dopiero zostać wybudowana i porównuje ją do obecnego położenia mieszkańców Fukushimy. Wprowadzenie do obu filmów wygłosi autor artykułów na temat energetyki jądrowej w Japonii - Yasuhiro Igarashi.


Ian Thomas Ash, autor filmu 'A2 - B- C ’, będzie również obecny na spotkaniu. Chętnie odpowie na pytania oraz zgodnie ze swoim zwyczajem jak po każdym festiwalu, nagra wiadomości od wszystkich chętnych, którzy chcieliby podzielić się swoimi odczuciami i przekaże je matkom z filmu, mieszkającym w Japonii.

Szczegółowe informacje o projekcjach:



Sześciu pracowników elektrowni Fukushima I oblanych radioaktywną wodą

Sześciu pracowników zniszczonej elektrowni Fukushima Daiichi zostało oblanych radioaktywną wodą - poinformowała firma TEPCO.

W czasie wypadku pracownicy rozmontowywali rurę przymocowaną do systemu oczyszczania wody ze skażenia radioaktywnego.

W ciągu ostatnich miesięcy do wiadomości publicznej podane zostały liczne przypadki wycieków radioaktywnej wody z różnych obiektów na terenie elektrowni.

Przewodniczący japońskiej agencji kontroli jądrowej Shunichi Tanaka skomentował wypadek i dawki promieniowania przyjęte przez pracowników: "To poważna kwestia, że jest to kolejny problem spowodowany przez niedbalstwo, ale nie uważam, żeby była to poważnie problematyczna (seriously troubling) dawka promieniowania".


Według TEPCO woda nie miała kontaktu z twarzami pracowników, co zmniejsza prawdopodobieństwo wchłonięcia radioaktywnych cząstek, jeszcze bardziej niebezpiecznego dla zdrowia niż oddziaływanie promieniowania z zewnątrz.

Na początku tego tygodnia z kolei okazało się, że jeden z pracowników przypadkowo wyłączył zasilanie pomp zapewniających stałą temperaturę reaktorów.

Six Fukushima workers doused with radioactive water

Olimpiada w Tokio może okazać się niemożliwa na skutek radioaktywnego skażenia - mówi profesor z Japonii

Po tym jak Tokio zostało wybrane na gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku nie cichnie krytyka ze strony obserwatorów katastrofy jądrowej, którzy ostrzegają, że skażenie i nieprzewidywalność sytuacji w Fukushimie może zagrozić olimpiadzie.

Wśród nich jest także profesor Robert Jacobs z Uniwesrytetu Pokoju w Hiroszimie. W wywiadzie dla Russia Today profesor mówi, że apel o zagraniczną pomoc ze strony Japonii jest dowodem na ogrom tragedii, skoro Japończycy nie są w stanie sami sobie z nią poradzić. Sytuacja w Fukushimie jest bezprecedensowa: "Tak bezprecedensowa, że nie ma rozwiązania". Profesor mówi o licznych problemach w zniszczonej elektrowni i wątpi w to, żeby udało się znaleźć i zabezpieczyć paliwo jądrowe znajdujące się w tej chwili prawdopodobnie pod reaktorami. Proces ten, nawet z udziałem zagranicznych ekspertów, potrwa dekady.



Profesor przypomina, że radioaktywny cez jest znajdowany w moczu dzieci z Fukushimy i Tokio, i że cały czas są one narażone na promieniowanie. 

"Nie ma powodu, żeby wierzyć, że [katastrofa] zostanie opanowana do 2020 roku (...) Nie ma wątpliwości, że do tego czasu wyciek będzie trwał" - mówi profesor Jacobs - "To co się dzieje w Fukushimie jest katastrofalnym problemem, który nie skończy się w najbliższym czasie i pozostanie strasznym zagrożeniem dla ludności Japonii i całego świata, dopóki trwać będą radioaktywne emisje do oceanu i ekosystemu".


Nie będzie energetyki jądrowej w wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej państwowej pomocy dla energetyki

Komisja Europejska oświadczyła, że energetyka jądrowa nie znajdzie się w wytycznych określających rodzaje energii, na które mogą zostać przeznaczone pieniądze podatników.

Rzecznik Komisji - Antoine Colombani powiedział, że wytyczne zostaną opublikowane w listopadzie i nie będą zawierały szczegółowych kryteriów dotyczących energetyki jądrowej. Wśród komisarzy jest zgoda w tej sprawie.



Pomimo takiej treści dokumentu państwowa pomoc dla atomu będzie nadal możliwa, choć utrudniona. O pomyślną dla atomu treść dokumentu zabiegała Wielka Brytania, która planuje budowę nowej elektrowni jądrowej.

EU Commission says nuclear energy not in energy state aid guidelines

Japoński dziennik: Wysokie promieniowanie w potencjalnych obiektach olimpijskich

Jeden z najpopularniejszych japońskich dzienników "Asahi Shimbun" informuje o wysokim poziomie promieniowania w obiektach sportowych, które potencjalnie zostaną wykorzystane podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. 

Grupa obywateli zmierzyła wysoki poziom radiacji w pobliżu obiektów sportowych, jednak władze regionu stołecznego Tokio podważają pomiary, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wykazał nimi zainteresowania.


Obywatele mówią, że poziom promieniowania w tych miejscach przekracza dopuszczone przez władze metropolii normy i kwalifikuje je do prac dekontaminacyjnych.

Gazeta przytacza także opinię profesora Uniwersytetu Nihon Kunikazu Noguchi - specjalisty ds. ochrony przed promieniowaniem: "Nie ma wątpliwości, że niektóre obiekty olimpijskie z większym niż normalnie promieniowaniem w powietrzu, zostały skażone".

Według profesora Noguchi materiał radioaktywny rozprzestrzenił się na obszarze Tokio: "Zarówno w regionie Tohoku jak i Kanto jesteśmy na etapie przechodzenia od sytuacji kryzysowej do normalnej. Podstawowa zasada jest taka, że aby jak najszybciej powrócić do normalnej sytuacji należy przeprowadzić prace dekontaminacyjne na terenie, gdzie skażenie wynosi ponad 0,23 mikrosiwerty na godzinę.

Profesor Noguchi uważa, że Japonia powinna poinformować świat o tym, jaki jest poziom promieniowania w obiektach olimpijskich.

http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/fukushima/AJ201310080051

Pracownica japońskiej agencji kontroli jądrowej: TEPCO brakuje podstawowej wiedzy na temat radiacji

Po raz kolejny firma TEPCO podała nieprawdziwą informację dotyczącą elektrowni Fukushima Daiichi. Firma podała, że na terenie obiektu doszło do kolejnego radioaktywnego wycieku. Woda, która zawierała radioaktywny stront i tryt miała według TEPCO 200,000 Bq/litr - ilość 6,700 razy przekraczającą dopuszczalny limit 30 Bq/litr. Tymczasem faktycznie wysokość promieniowania wynosiła 580,000 Bq/litr.



Urzędniczka japońskiej agencji kontroli jądrowej - radiolożka Kayoko Nakamura skrytykowała TEPCO: "Jeśli chodzi o pracowników TEPCO zajmujących się monitorowaniem skażonej wody i morza, to wydaje się, że brakuje im podstawowej wiedzy na temat promieniowania. Naprawdę myślę, że powinni zdobyć odpowiednią wiedzę do wykonywania tej pracy".

Fukushima leak is much more radioactive than Tepco claimed — Almost 20,000 times the legal limit flowed into ocean — Nuclear Official: “They seem to lack even the most basic knowledge about radiation”

Japońska sieć fast-foodów będzie korzystać z żywności uprawianej w Fukushimie

Popularna japońska sieć restauracji fast-foodowych Yoshinoya zamierza wykorzystywać w swoim menu produkty żywnościowe uprawiane w Fukushimie.

Yoshinoya współpracuje z rolnikami z miasta Shirakawa znajdującego się w odległości 80 km od elektrowni Fukushima Daiichi, z której cały czas trwa emisja substancji radioaktywnych. Na polach mają być uprawiane takie warzywa jak kapusta czy cebula.

 MASA, 
Firma ogłosiła, że będzie poddawała swoje produkty ścisłej kontroli radiologicznej.

Rolnicy z Fukushimy mają trudności ze zbytem swoich towarów z powodu radioaktywnego skażenia w prefekturze wywołanego emisjami radioaktywnymi ze zniszczonej elektrowni atomowej.


Fast-food chain Yoshinoya to farm ingredients in Fukushima

TEPCO zapewni w zimie co najmniej 10-procentową nadwyżkę energii bez atomu

Z danych ujawnionych przez TEPCO wynika, że firma zapewni co najmniej 10% nadwyżkę energii podczas zbliżającej się zimy przy wyłączonych wszystkich elektrowniach atomowych.

Ocenia się, że w styczniu i lutym firma będzie miała 10-12 procentową nadwyżkę energii. Oprócz tego będzie istniała możliwość przekazywania energii przez innych japońskich operatorów.


Zwolennicy energetyki atomowej w Japonii argumentują, że gospodarce grożą niedobory energii. Dotychczas jednak kraj bardzo dobrze radził sobie ze wzmożonym zapotrzebowaniem na energię przy wyłącznych wszystkich elektrowniach atomowych.

There will be over 10% reserved capacity of electricity this winter even without nuclear power

Były premier Japonii o Abe: Musi natychmiast zrezygnować z atomu

Były premier Japonii Junichiro Koizumi wyraził opinię, że Japonia powinna jak najszybciej odejść od energetyki jądrowej. Na kolacji z liderami politycznych 27 września Koizumi powiedział, że to na obecnym premierze Shinzo Abe spoczywa odpowiedzialność za podjęcie decyzji o odejściu od atomu.

Za kilka dekad będę już martwy i mogę nie zobaczyć Japonii bez elektrowni atomowych. Zrealizowanie tego scenariusza to to, co powinien zrobić prawdziwy mąż stanu" - mówił były premier.



Koizumi powiedział, że problem jest tym bardziej palący, że kraj boryka się z problemem składowania zużytego paliwa jądrowego. Kontynuacja programu atomowego wzmaga ilość odpadów jądrowych.

Former Japan PM Koizumi urges Abe to push for zero nuclear power immediately